Hidtil har jeg brugt en honningrører af træ, der netop har en længde, så den kan stå i min store honningspand, når låget sættes på. På den måde er man fri for at rengøre og miste honning, hver gang, man rører.
Ulempen er, at man kun kan have spanden 2/3 fyldt. Ellers er der honning på håndtaget.
Men i øjeblikket er spanden fyldt til randen. I stedet for at fordele honningen i to spande, som jeg tidligere har gjort, har jeg derfor lavet en ny honningrører af røret fra en standerlampe og et par stumper krydsfiner.
Nederste del kan stå i spanden med låg på. Det var så heldigt, at længden af røret passede præcist til spanden.
Når man skal røre, skrues den anden del på. Man rører ved at trække røreren op og ned. Det er meget nemmere end at røre rundt.
Rørepladen er i to lag krydsfiner, så møtrikken for neden er indfældet of røreren kan nå helt til bunds i spanden. Den ene side af pladen har samme runding som spanden, så man kan skrabe spandens sider. Man kan dog ikke skrabe bunden.
Nederste del kan stå i spanden med låg på